Kod rabatowy -15%: LATO15

5 zasad odpowiedniej pielęgnacji ciała

05.03.2023r.

Współczesny człowiek żyje w dużym pośpiechu, przeważnie w dość stresującym środowisku. Nasza dieta, choć bardziej różnorodna od diety naszych przodków, niestety jest mniej bogata w składniki odżywcze i minerały. Dzieje się tak na skutek działań masowej produkcji żywności, stosowania przez rolników pestycydów, bardziej skażonego środowiska naturalnego. Dotyczy to również wody, którą pijemy, ale także którą się myjemy. Woda płynąca z naszych kranów jest bezpieczna do picia i stosowania wewnętrznego. Dotyczy to również tzw. twardej wody zawierającej dużo wapnia i magnezu. Zupełnie inaczej wpływa ona jednak zewnętrznie – na skórę. Twarda woda w połączeniu ze środkami myjącymi w tym przede wszystkim mydłem – tworzy na skórze cienką warstwę osadu z mydła, która zatyka pory i wysusza skórę. Jak więc się przed tym zabezpieczyć?

Delikatne żele do mycia ciała

Przede wszystkim kąpiel.  Najlepiej jest skrócić czas kąpieli i unikać ekstremalnie zimnej i gorącej wody. Szybki prysznic jest lepszy od długich kąpieli. Dotyczy to zarówno wpływu na naszą skórę, jak i kurczących się zasobów tego surowca. Wybierając produkty do mycia, lepiej jest zdecydować się na delikatne produkty myjące, zamiast silnych detergentów zawierających duże stężenie surfaktantów. Jeśli nie znamy się na składnikach i nie wiemy jak wybrać odpowiedni produkt – szukajmy na półce z produktami do mycia dla dzieci lub w kategorii naturalnych produktów myjących. Więcej tym temacie napiszemy w osobnym artykule.

Po kąpieli

Otaczajmy siebie i swoje ciało miłością. Innego przecież nie będziemy mieli. Najważniejsze są codzienne, drobne rzeczy i gesty, które stają się rutyną i wpływają m.in. na kondycję naszej skóry. Jedną z takich rzeczy jest sposób wycierania się po prysznicu czy kąpieli. Niby drobiazg. Jednak jeśli zamiast energicznego i silnego wycierania skóry ręcznikiem, wybierzemy delikatne osuszanie, nasza skóra będzie nam za to wdzięczna.

Odpowiednia dieta

Skórę nawilżamy od wewnątrz dostarczając do organizmu niezbędne ilości wody, składników odżywczych, witamin i minerałów. Dieta jest w tym wypadku kluczowa. Pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów, różnorodnej diecie bogatej owoce, warzywa, rośliny strączkowe i oleje roślinne. Wspaniale działa na skórę olej z wiesiołka. Kwasy zawarte w tym oleju poprawiają pracę tkanek skóry, dbając o odpowiedni poziom nawodnienia i chroniąc ją przed przesuszeniem. Olej ten łagodzi podrażnienia skóry i poprawia kondycję włosów i paznokci.

Balsam do ciała

Na kondycję skóry wpływa również nawilżanie jej od zewnątrz. Dobrej jakości balsamy do ciała, takie jak np. balsamy Savoné, dostarczają skórze odpowiedni poziom odżywienia i nawilżenia, utrzymując ją w zdrowej kondycji. Bardzo ważny jest zarówno sam skład balsamu, jak i jakość użytych w nim surowców, ponieważ nanosimy ten produkt na całe nasze ciało. Sugerujemy wybierać kosmetyki przebadane dermatologicznie. Balsam nakładaj najlepiej po kąpieli. Wtedy, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna. Zatrzyma to jej naturalne nawilżenie i zapobiegnie wysuszeniu.

Ubrania z dobrej jakości materiałów

Zapomnieliśmy o tym, że jakość materiału powinna być ważniejsza niż metka i logo. Dobrej jakości ubranie to takie, które jest wykonane z naturalnych i szlachetnych tkanin. Syntetyczne materiały natomiast, to np. powszechne włókna poliestrowe i octanowe, nylon, poliamid, akryl, elastan. Są tańsze w produkcji i zastępują coraz częściej naturalne i o wiele bezpieczniejsze materiały. Tkaniny syntetyczne zatrzymują pot i uniemożliwiają odpowiednią wentylację skóry. Dodatkowo są często farbowane toksycznymi barwnikami, co również może powodować reakcję alergiczną i podrażnienie skóry. Najlepsze dla skóry są materiały naturalne takie jak organiczna bawełna, len, jedwab, denim, kaszmir czy wełna.

Shopping Cart