Odkryj świat pięknych zapachów w pielęgnacji ciała

Pachnące balsamy do ciała z naturalnych składników

27.02.2023r.

Czym są naturalne kosmetyki?

O naturalnym kosmetyku mówimy wtedy, gdy w jego składzie znajdziemy ponad 95% składników pochodzenia naturalnego. Ponadto naturalne kosmetyki nie zawierają pochodnych ropy naftowej ani silikonów. 

Jakich zapachów używają producenci w naturalnych kosmetykach?

Kosmetyki naturalne zazwyczaj posiadają swoisty zapach użytych w nich surowców, który niekoniecznie musi być przyjemny dla nosa. Aby uatrakcyjnić swoje produkty, producenci dodają często do kosmetyków olejki eteryczne, które maskują zapach substancji i mogą działać przy okazji aromaterapeutycznie. Olejki eteryczne dają wyrazisty, jednak płaski i jednowymiarowy zapach. W kosmetykach z ich dodatkiem istnieje również ryzyko, że zapach może dość szybko zmienić się na mniej atrakcyjny ze względu na naturalne procesy zachodzące w masie.

Ponadto jest jeszcze jedna kwestia, o której należy pamiętać. Mianowicie, używając kosmetyków z dodatkiem olejków eterycznych powinno się uważać na wystąpienie reakcji alergicznych skóry. Zawsze warto wykonać wcześniej próbę uczuleniową, gdyż nigdy nie wiemy jakie stężenie olejku zostało dodane przez producenta i jak to zadziała na naszą skórę.

Czy naturalny balsam do ciała może być perfumowany?

Jak najbardziej. Jest to również sposób producentów na maskowanie czasami niezbyt przyjemnego zapachu naturalnych składników poprzez dodanie kompozycji zapachowej. Syntetyczne kompozycje zapachowe, użyte w małym stężeniu są zazwyczaj bezpieczniejsze dla skóry niż olejki eteryczne, ponieważ rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Jednak w większości przypadków, producenci wybierając kompozycje zapachowe, decydują się na określony zapach z katalogu aromatów firm perfumeryjnych.

Zapachy te przeważnie oparte są na syntetycznych, przez co tańszych składnikach. Zazwyczaj są również mało rozbudowane. Sprawia to, że choć mogą się wydawać atrakcyjne gdy je powąchamy, to szybko się ulatniają, gdyż nie zapachy te nie posiadają solidnej podstawy. Jak więc znaleźć naturalny skład i piękny, trwały zapach?

Zapachy Savoné

Balsamy Savoné wyróżniają się na rynku tym, że łączą bardzo rozbudowane, bogate i w ponad 97% naturalne składy z pięknymi kompozycjami zapachowymi. Wszystkie zapachy Savoné zostały stworzone specjalnie dla marki przez perfumiarzy w Grasse we Francji. Nasze kompozycje zapachowe zbudowane są na klasycznej piramidzie zapachowej. Oznacza to, że wszystkie są to tzw. ,,zapachy pracujące’’ których kolejne nuty zapachowe uwalniają się z czasem. Mnogość oraz dobranie nut zapachowych sprawia, że zapachy Savone są niezwykle piękne i wyrafinowane. Pomimo niskiego i bardzo bezpiecznego stężenia ich w kosmetyku, nasze zapachy są także trwałe. Kosmetyki Savoné mogą być używane przez kobiety w ciąży, co dodatkowo potwierdza bezpieczeństwo ich stosowania.

Czy zapach dodany do kosmetyków jest bezpieczny dla skóry?

Tak, o ile kosmetyk spełnia wszystkie wymagane prawem badania i posiada raport bezpieczeństwa. Wszystkie kosmetyki, które są dopuszczone do obrotu gospodarczego na terenie Unii Europejskiej, muszą być wcześniej przebadane pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania i użycia. W przypadku kompozycji zapachowych dodawanych do kosmetyków niezbędny jest także raport IFRA, który mówi nam o maksymalnym bezpiecznym stężeniu danej substancji zapachowej w zależności od rodzaju kosmetyku. Inne stężenia są dla kosmetyków zmywalnych takich jak np. szampon czy żel pod prysznic, a inne dla kremów, balsamów czy olejków do masażu. Innymi słowy, aby mógł być wydany raport bezpieczeństwa dla danego kosmetyku, safety assessor musi zweryfikować również stężenie i skład substancji zapachowej użytej w kosmetyku.

,,Kosmetyki naturalne dla Ciebie’’ W.Mucha, Warszawa 2020

Shopping Cart