Kod rabatowy -15%: LATO15

Jak wybrać odpowiedni zapach balsamu do ciała dla siebie?

19.02.2023r.

Odpowiedni balsam do ciała to taki, który pielęgnując skórę, zapewnia jej przy tym właściwy poziom nawilżenia i odżywienia oraz zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. suche czy zanieczyszczone powietrze, słońce, wiatr czy mróz. Aby balsam mógł pełnić te funkcje musi składać się z bardzo dobrych jakościowo składników, odpowiednio dobranych i skomponowanych – tak by nawilżając i odżywiając skórę, nie działał na nią okluzyjnie lub nie wywoływał reakcji alergicznych. Ważna jest również sama aplikacja – przyjemna struktura balsamu, delikatne rozprowadzenie po skórze oraz szybkość wchłaniania kosmetyku. Czy jednak są to wszystkie czynniki, które decydują o tym, który balsam wybierzemy dla siebie?

Czym kierujemy się przy wyborze kosmetyku?

Okazuje się że jednym z kluczowych warunków przy podejmowaniu decyzji o zakupie kosmetyku do ciała, w tym balsamu – jest jego zapach. Oczywiście są osoby, które preferują kosmetyki bezzapachowe, ale zdecydowana większość z nas wybiera kosmetyki właśnie poprzez ich zapach. Nawet najlepszy skład i najlepsza aplikacja nie nakłoni nas do stosowania balsamu, jeśli jego zapach jest dla nas nieznośny. Z pewnością każdy z nas ma takie doświadczenia przy zakupie lub otrzymaniu w prezencie kosmetyku, którego zapach nam nie odpowiadał i tym samym produkt nie był przez nas używany. Tak jesteśmy skonstruowani, a zmysł węchu dba o nasze bezpieczeństwo i najlepszy dla nas-osobniczo – dobór rzeczy.

Kiedy zatem mówimy czy dany zapach jest ładny?

Co do zasady każdy zapach jest subiektywny, a dopiero nasze doświadczenia, przekonania i wychowanie wpływają na postrzeganie zapachów. Dla przykładu, kumaryna – syntetyczny związek chemiczny powszechnie stosowany w perfumiarstwie, którego zapach przypomina skoszone i ogrzane na słońcu siano – może komuś przywoływać w pamięci beztroskie dzieciństwo spędzane u dziadków na wsi. Inna osoba może ten sam zapach odbierać negatywnie – jako skojarzenie z ciężką pracą na roli. Jeszcze ktoś inny może nie mieć osobistych doświadczeń, ale nadal mieć pejoratywne skojarzenia z zapachem kumaryny. To jest tylko przykład pokazujący jak podświadomie klasyfikujemy większość zapachów.

Czy są uniwersalne, piękne zapachy?

Do dnia dzisiejszego, mimo wielu prób obiektywnego sklasyfikowania zapachów, nadal się to nie udało. Problemem jest obiektywność w ocenie zapachu, ponieważ każdy zapach zbudowany jest z wielu składników, które w zależności od percepcji ich wyczuwania przez ludzkie nosy – są przez ludzi różnie odbierane. Mimo tej subiektywności, są takie nuty zapachowe o których mówimy że należą do klasyki gatunku – w tym przypadku perfumiarstwa. Są to nieprzemijające w swej elegancji nuty zapachowe takie jak np.: różana, białych kwiatów, paczuli, skórzana, drewniana, jaśminowa, cytrusowa, morska, zielona, których odpowiednia kompozycja w perfumach tworzy dzieła zapachowe.

Jaki wybrać odpowiedni zapach balsamu dla siebie?

Są dwie szkoły. Tak jak pisaliśmy, zapach zasadniczo zawsze jest subiektywny. Dlatego według pierwszej szkoły, wybierając zapach perfum czy kosmetyków powinniśmy się kierować wyłącznie naszą intuicją i oceną tego, co nam się podoba. W ten sposób dopasujemy zapach pod swoje preferencje. Zapach, który nam się podoba będzie działał na nas na płaszczyźnie podświadomej wprawiając w dobry nastrój, pobudzając do działania lub wyciszając zmysły (w zależności od potrzeby), sprawi że będziemy się czuć się lepiej.

Druga szkoła doboru zapachów mówi o tym że owszem, zapach dobieramy według własnego gustu, ale dostosowujemy jego używanie do otoczenia i sytuacji. Oznacza to, że dla przykładu, idąc na rozmowę w sprawie pracy czy ważny egzamin nie aplikujemy na siebie słodkiego kwiatowego zapachu bo możemy, zupełnie podświadomie, zostać ocenieni przez drugą stronę jako osoba infantylna i mało profesjonalna. W myśl tej zasady; inne perfumy stosujemy na dzień, do pracy, a inne na wieczór np. na rankę czy spotkanie. Innymi słowy: dobieramy zapach do okoliczności i konkretnej sytuacji.

Jak to jest z zapachem w kosmetykach?

Z kosmetykami do ciała jest trochę inaczej ponieważ zawierają one dużo mniejsze stężenie zapachowe niż perfumy. Generalna zasada jest taka, że jeśli używamy perfum zaraz po pielęgnacji, to balsam do ciała powinien być w podobnej nucie zapachowej, co perfumy. Wtedy idealnie się komponują. Dla indywidualistów lub osób które posiadają większą wiedzę o zapachach, można eksperymentować z różnymi nutami kosmetyków i perfum – najważniejsze by efekt końcowy zapachu był przyjemny w odbiorze zarówno dla nas, jak i otoczenia.

Zapachy Savoné

Balsamy do ciała Savoné wyróżniają się tym na rynku, że łączą naturalne składy z pięknymi kompozycjami zapachowymi będącymi perfumami, ale użytymi w małym – bezpiecznym stężeniu. Wszystkie zapachy dla naszych balsamów zostały stworzone przez francuskich perfumiarzy w Grasse – kolebce światowego perfumiarstwa. Wszystkie zbudowane są na klasycznej piramidzie zapachowej i są to tzw. ,,zapachy pracujące’’ – co oznacza że wraz z upływem czasu uwalniają się kolejne nuty zapachowe. Nasze balsamy nie tylko pielęgnują skórę, ale otulają ją przy tym przepięknymi zapachami. Wybierając nasze balsamy do ciała, nie musisz używać perfum, ponieważ nasze kosmetyki zawierają w sobie zapach, który delikatnie otula ciało, a ze względu na umiejscowienie kompozycji zapachowej w balsamie, czyli w otoczeniu emolientów, maseł i olejów, jest trwały i wielowymiarowy. Zatem wybierając pielęgnację Savoné kieruj się własnymi preferencjami zapachowymi.

Wszystkie nasze balsamy zostały przebadane dermatologicznie, co potwierdziło ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Balsamy mogą być również stosowane przez kobiety w ciąży.

Shopping Cart