Zapach jest Twoją nową biżuterią

Jaśminowy balsam do ciała

31.05.2023r.

Zapach jaśminu, obok zapachu róży damasceńskiej, uważany jest przez perfumiarzy za wzorzec kwiatowego zapachu. Nie bez powodu. Od stuleci, kobiety na Dalekim Wschodzie, skąd krzew ten pochodzi, ozdabiały jego kwiatami włosy i ciało. Wierzono, że zapach jaśminu to afrodyzjak, budzący miłość i pożądanie. Z tego powodu, kwiat ten stał się symbolem miłości zmysłowej, tajemnicy, ale także szczęśliwego pożycia małżeńskiego. Do dziś, w Indiach, do bukietu panny młodej dodaje się gałązki jaśminu.

jaśminowy balsam do ciała w ogrodzie

Historia jaśminu

Krzewy jaśminowe szybko zyskały na popularności i dotarły na Bliski Wschód. Legenda głosi, że Kleopatra płynęła z Markiem Antoniuszem statkiem, którego żagle zostały wcześniej nasączone esencją jaśminu. Termin ,,jaśmin’’ pochodzi prawdopodobnie od perskiego słowa yasmine oznaczającego ,,zapach’’.  W kulturze arabskiej jaśmin symbolizuje miłość i wolność. W języku arabskim słowo yasym oznacza ,,kwiat jaśminu’’, a bardzo popularne w krajach arabskich imię żeńskie Yasmin to inaczej ,,dar Boga’’. Arabowie, jako ojcowie sztuki perfumiarstwa, używali olejku jaśminowego w kompozycjach zapachowych od co najmniej IX w. n.e. Ponadto, jako świetni żeglarze i podróżnicy, mieli też duży wpływ na rozpowszechnienie uprawy tej rośliny. Krzew jaśminu został sprowadzony do Europy przez Maurów, prawdopodobnie pod koniec XVI wieku. Jednym z popularnych  miejsc jego uprawy stała się Prowansja i okolice miasteczka Grasse. To między innymi dzięki kwiatom jaśminu oraz powstałej w tym rejonie technice uzyskiwania zapachów zwanej enfleurage, Grasse stało się znaną stolicą perfumiarstwa.

Jaśmin w perfumach

Gdybyśmy mieli opisać słowami zapach jaśminu, to byłoby to połączenie zielonych, owocowych, lekko zwierzęcych i zmysłowych nut. W perfumach, zapach jaśminowy stanowi najczęściej charakterystyczną, bardzo trwałą nutę środkową zapachu. Choć znanych jest ok 300 gatunków jaśminu, najlepsze jakościowo olejki zapachowe powstają z gatunku Jasminum grandiflorum oraz Jasminum sambac (zwanego także jaśminem arabskim). Olejek jaśminowy uznawany jest za ,,króla olejów’’ (róża jest królową) ze względu na swój zapach, a także odmładzające, energetyzujące i prozdrowotne właściwości. Co ciekawe, jest jednym z najczęściej używanych olejków w medytacji. Do wyprodukowania 1 grama olejku jaśminowego potrzeba około 8000 kwiatów. Intensywność jego zapachu, a także wysoka cena sprawiają, że olejek jaśminowy stosowany jest w kompozycjach zapachowych w małych stężeniach.

Zapach jaśminowego balsam do ciała Savoné

Jaśmin to wyjątkowy kwiat. Jego gwiaździste płatki zebrane wokół pachnącego kielicha, znajdują się w godle Indonezji, Pakistanu i Filipin. Dla perfumiarzy jest jednym z najważniejszych zapachów i stanowi klasykę gatunku. Nie mogło go zatem zabraknąć w jednej z kolekcji zapachowych kosmetyków Savoné. Nasz jaśminowy balsam do ciała Jasmin des Indes, to hołd złożony temu niezwykłemu kwiatu i jego symbolice. Zapach jaśminowego balsamu do ciała Savoné przywodzi na myśl spacer po indyjskich ogrodach, w których nocą roztacza się ciepła i zmysłowa woń jaśminu. Gdzie kochankowie spędzają czas, szepcząc do siebie czułe słowa. Zapach balsamu otwiera subtelna woń jaśminu. Wprowadza nas do kwiatowego ogrodu, będącego sercem zapachu, które stanowi połączenie jaśminu z różą oraz słodkimi nutami owoców. Aromat przepełnia nas swoimi kwiatowymi akordami. Wszystko to jest otulone ciepłymi drzewnymi nutami, które dodają mu ciepła i miękkości. 

jaśminowy balsam do ciała w rękach kobiety

Dla kogo dedykowany jest jaśminowy balsam do ciała ?

Balsam Jasmin des Indes ma najlżejszą konsystencję ze wszystkich naszych balsamów do ciała. Jednocześnie, dzięki dużej zawartości skwalanu z trzciny cukrowej, oleju krokoszowego, masła shea oraz ektraktu z ostropestu, głęboko nawilża i odżywia skórę ciała. Dodatkowo, wzbogacony został o ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, dzięki czemu działa napinająco i ujędrniająco na skórę. Balsam pielęgnuję skórę ciała, otulając ją przepięknym, zmysłowym i długo utrzymującym się zapachem. Nasz jaśminowy balsam do ciała polecamy szczególnie kobietom, które lubią świeże, kwiatowe zapachy. Ze względu na swój delikatny zapach i lekką konsystencję, idealnie nadaje się na cieplejsze, wiosenno-letnie miesiące roku.

Bibliografia:
„Atlas naturalnego piękna” Victoire de Taillac, Ramdane Touhami, Kraków 2021
„Perfumy, attar i bahkur. Przewodnik po świecie arabskich wonności” J.Mikołajczyk, Warszawa 2021
„Podstawy perfumerii” W. Brud, I. Konopacka-Brud, Łódź 2009

Shopping Cart